PostHeaderIcon Pri hrobe Petra Kellnera Záboja Hostinského

V mene všetkých žiakov našej školy si 25. septembra 2024 žiaci 6.A a 6.B triedy uctili   pamiatku významného národovca, štúrovca, básnika, historika, redaktora Slovenských národných novín, blízkeho priateľa i spolupracovníka Ľudovíta Štúra, Petra Kellnera Záboja Hostinského. Žiaci na jeho hrob položili kyticu kvetov a zapálili sviečku.

PostHeaderIcon Farma – Keľo a synovia

Dňa 24.09.2024 sme boli na exkurziu na farme vo Veľkých Teriakovciach. Hneď ako sme prišli na farmu privítal nás pán Patrik Keľo. Potom si nás prevzala pani pracujúca na farme.

S ňou sme išli do prvého ovčína. Bolo tam 500 oviec plemena Lacaune. Tie boli určené na produkciu mlieka. Proces dojenia bol taký, že asi dvadsať oviec nahnali na plošinu, kde sa do válova nasypal šrot. Ovečky začali žrať šrot a nás si nevšímali. Pracovníci im dali na dva struky prísavky a tie ich dojili. Jednu ovcu podojili za minútu. Všetkých 500 oviec podoja približne za dve a pol hodiny. Ovce takto doja dvakrát denne ráno a večer. Mlieko si buď nechajú alebo predajú do Liptovskej mliekárne. Toto robili v ľavej časti ovčína. V pravej časti bol veľký výbeh predelený na päť častí, kde bol plemenný baran pripúšťaný k ovečkám. Ovečky a barany mali na chrbte číslo svojho košiara od 1 po 5. Jahňa je s matkou štyri dni. Matka svoje mláďa spozná pomocou pachu.

Read more...

PostHeaderIcon Workshop - Skutočne zdravá škola

OZ Skutočne zdravá škola zorganizovalo dňa 19.9.2024 na 1. hod. pre žiakov 7.C edukačný workshop venovaný jedlu a výžive. Pozostával z dvoch častí, teoretickej a praktickej. Teoretická časť pozostávala z vysvetlenia témy nutrienty: makro (sacharidy, tuky a bielkoviny) a mikro (vitamíny a minerály). V praktickej časti boli žiaci rozdelení do troch skupín a kreatívnou formou skladali zdravý tanier na raňajky, obed a večeru.