PostHeaderIcon Tematický deň finančnej gramotnosti

Staré porekadlo hovorí, že „peniaze hýbu svetom. “Určite je v ňom veľa pravdy. Bez peňazí by náš život sotva spĺňal predstavy, ktoré o ňom máme. Ale na to, aby peniaze pohli tým našim svetom, by sme sa najprv s nimi mohli naučiť „hýbať“ my.
Aj naša škola chce byť nápomocná a prispieť svojou troškou k tomu, aby sa deti vo svete financií nestratili. Aby sa naučili vnímať ich ako prostriedok na zlepšenie kvality života, ale nedovoliť im, aby nás ovládali.

Touto problematikou sa počas vyučovania zaoberáme pravidelne, ale už v minulom školskom roku sme si povedali, že deťom by možno pomohlo, keby sa nám svet financií, obchodovania, podarilo preniesť priamo do školy. Keby deti na seba zobrali úlohu dospelých a za svoju prácu by boli odmenení peniazmi. Alebo by sa vžili do role obchodníkov, podnikateľov, ktorí ponúkajú svoje služby, alebo tovar ostatným.
A tak druháci a štvrtáci, so svojimi triednymi učiteľkami, premenili svoje triedy na obchody s rozličným tovarom, kadernícke, kozmetické, masážne salóny. Svojim klientom ponúkali občerstvenie v podobe koláčikov, cukríkov, k tomu chutný vianočný čaj, alebo nápoje so záhadnými názvami. Prváci a tretiaci zas na vlastnej koži zažili, že ak niečo chceme, musíme si na to zarobiť. A keďže našou prácou je učenie sa, mohli si zarábať svojimi vedomosťami, alebo šikovnosťou. Ale vyskúšať si mohli aj trochu rizikovejší spôsob získania peňazí, ako pôžička v banke, alebo odloženie vecí do záložne.
Kopec zážitkov, nových skúseností a dobrý pocit, boli odmenou za námahu, ktorú sme do dnešného dňa všetci vložili. A nádej, že snáď aspoň niečo si deti odnesú a raz využijú v ozajstnom svete peňazí. A aj vyhlásenia, ktoré bolo občas počuť, že toto bol najlepší deň v škole!