PostHeaderIcon Múzeum holokaustu v Seredi

Dňa 12.12. 2022 sme s deviatakmi našej školy navštívili Múzeum holokaustu v Seredi. Žiaci sa oboznámili s históriou tohto pracovného a koncentračného tábora a zúčastnili sa vzdelávacej aktivity Deti a holokaust. Zoznámili sa s pohnutými osudmi profesora Traubnera a jeho rodiny v období II. svetovej vojny na Slovensku. Prezreli si vystavené exponáty, predmety, dokumenty a ďalšie materiály súvisiace s touto smutnou históriou ľudských dejín. Silným momentom bola prehliadka dobytčieho vagóna, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

Našich deviatakov exkurzia mimoriadne zaujala, Za všetkých to vyjadrili žiaci 9.B triedy:

Bol to zaujímavý zážitok, dozvedel som sa ako zle žili ľudia v období holokaustu a som rád , že žijem v dnešnej dobe. Je dôležité, aby sme navštevovali takéto miesta, aby sme vedeli aký je náš život vzácny. Dušan

Bol som šokovaný množstvom obetí, ktoré boli popravené v koncentračných táboroch. Jakub

Bolo to historické miesto plné tragických udalostí, videli sme film ako prežil holokaust prof. Traubner a jeho rodina. Zaujali ma aj vystavené exponáty, ktoré má citovo zasiahli. Erik P.

Najviac ma zaujalo ako v prezentácii rozprávali ľudia o svojom živote počas holokaustu. Mimi

Holokaust je celkovo silná téma a nie všetci to radi počúvajú. Je iné, keď si v škole prečítate učivo o vojne a holokauste a iné keď o tom počujete rozprávať človeka, ktorý to prežil . Počuť a vidieť skutočné príbehy, ktoré sa stali ľuďom v Seredi bolo zaujímavé. Saška

Prvé pocity, keď sme pozerali film boli smutné a kruté. Keď sme prechádzali cez miesto, kde Židia behali do kruhu a gardisti ich bili vyvolalo to vo mne pocit smútku, každopádne som rád, že som sa mohol zúčastniť tejto exkurzie a dozvedieť sa viac o holokauste. Damian

Z tohto miesta som si odniesol zaujímavé informácie. Najviac ma zaujali plynové komory vo vyhladzovacích táboroch a šokovalo ma čo je schopný človek urobiť človeku. Dominik