PostHeaderIcon Predseda Matice slovenskej v našej škole

Naša základná škola si v tomto roku pripomína 200.výročie narodenia a 150.výročie úmrtia významného národovca, štúrovca, novinára, básnika Petra Kellnera Hostinského, po ktorom nesie čestný názov od roku 2000.

Pri tejto príležitosti sme 27. marca 2023 privítali v našej škole predsedu Matice slovenskej JUDr. Mariána Gešpera, riaditeľa Členského ústredia Matice slovenskej Mgr. Martina Hajníka a PhDr. Ingrid Krštieňovú Šulkovú, riaditeľku Domu Matice slovenskej v Rimavskej Sobote.
Pán predseda MS zaujímavou formou priblížil našim ôsmakom a deviatakom obdobie Habsburskej monarchie, postavenie národov v tejto ríši, podal pozoruhodné informácie o vtedajšom Uhorsku a Rakúsko-Uhorsku.

Pánovi Gešperanovi sa podarilo so žiakmi nadviazať bezprostredný kontakt, viacerí odpovedali na položené otázky a za svoju aktivitu i správne odpovede boli odmenení zaujímavými knižnými publikáciami z Vydavateľstva MS.
V ďalšej časti prednášky sa pán predseda venoval významným predstaviteľom štúrovskej generácie. Žiaci sa dozvedeli mnoho nových poznatkov o Ľudovítovi Štúrovi, Petrovi Kellnerovi Hostinskom, Jánovi Francisci- Rimavskom, Jankovi Kráľovi, Š. M. Daxnerovi, M. M. Hodžovi, J. M. Hurbanovi, Karolovi Kuzmánym či o menej známych národných buditeľoch, ako boli Daniel Lichard, Jaroslav Bôrik, Michal Rarus, Juraj Holček či Andrej Radlinský.

Pán Gešper poukázal na to, že štúrovci v 19. storočí reprezentovali Slovákov v čase národnostného útlaku i tvrdých perzekúcií a mnohí za slová o zlepšení národnej, sociálnej a vzdelanostnej úrovne končili vo väzení. Nesmieme zabudnúť, že tieto výnimočné osobnosti rozvíjali slovenskú kultúru, slovesné umenie, vedu a osvetu, zúčastnili sa na formovaní politického programu, pričom ich aktivity vyvrcholili v revolučných rokoch 1848 až 1849. Im ďakujeme za národnú svojbytnosť i spisovnú slovenčinu.
Prednáška bola spestrená aj ukážkami z televízneho seriálu Štúrovci.

V priestoroch našej školy bola v dňoch 27. a 28. marca inštalovaná i výnimočná putovná výstava Odkaz štúrovskej generácie, za čo ďakujeme PhDr. Ingrid Krštieňovej Šulkovej, riaditeľke Domu Matice slovenskej v Rimavskej Sobote. Z obsažných informatívnych panelov sa žiaci počas vyučovacích hodín i cez prestávky dozvedeli mnoho informácií o štúrovskom hnutí a jeho najvýznamnejších predstaviteľoch.

V neposlednom rade vyučujúce SJL pripravili pre žiakov prezentáciu o Petrovi Kellnerovi Hostinskom spojenú s besedou i veľkú vedomostnú súťaž o jeho živote a význame pre naše národné dejiny. Na dolnej chodbe školy nainštalovali informatívny panel o tomto štúrovcovi a na hodinách výtvarnej výchovy kreslili žiaci portréty P. Kellnera Hostinského, ktoré sú vystavené taktiež na dolnej chodbe školy.

Veríme, že všetky tieto aktivity boli pre všetkých prínosné a rozšírili vedomostný obzor našich žiakov.