PostHeaderIcon Budúci meteorológ úspešný na celoštátnom kole

Celoslovenské kolo 57. ročníka Biologickej olympiády kat. A, B, C (projektová časť) sa uskutočnilo v dňoch 19. – 21. 4. 2023 v Hoteli Družba, v Bratislave. V kategórii C našu školu reprezentoval Nicolas Olmán, žiak 8.B triedy.

Jeho projekt Meteorologické zmeny podpozorované  domácou meteostanicou v obci Dubovec (okres Rimavská Sobota) porotu zaujal a získal pekné 8. miesto. Počas týchto dní Nicolas získal množstvo poznatkov, zážitkov, nové kontakty či vecné ceny. V rámci olympiády sa zúčastnil exkurzie do NPR Devínska Kobyla, ktorá sa mu veľmi páčila. Počasie – teplotu, tlak, vlhkosť ovzdušia, rýchlosť vetra, množstvo zrážok – zisťuje už päť rokov. Vo svojej záhrade má umiestnenú meteorologickú stanicu, zrážkomer, anemometer (prístroj, ktorým sa zisťuje rýchlosť vetra) a každý deň v časových intervaloch o 4.00 hod., 7.00 hod., 14.00 hod., 21.00 hod., ale aj o 24.00 hod. sleduje počasie a do zošita si zaznamenáva získané údaje. Údaje reportuje do dvoch meteorologických databáz, a to na Slovensku a v Maďarsku. Sme na neho hrdí a želáme mu, aby tento „koníček“ využil aj v budúcnosti ako meteorológ, ktorým sa chce stať.