PostHeaderIcon „ Remeslo má zlaté dno.“

There are no translations available.

Dňa 24.1. pani učiteľky 1. stupňa našej základnej školy pripravili a zrealizovali tematický deň zameraný na ľudové remeslá. V 2.-4. ročníku pripravili pre svojich žiakov zaujímavé prezentácie, praktické ukážky a činnosti, aby im priblížili, aké remeslá ľudia v minulosti používali.
Žiaci 2.A navštívili múzeum, kde sa dozvedeli o spracovávaní dreva v minulosti. Niektoré činnosti si aj vyskúšali. Žiaci 2.B a 2.C si do triedy pozvali p. Vaculčiakovú a harmonikára p. Karasa. Spoločne deťom zaspievali gemerské piesne a ukázali im časti ženského a mužského kroja. Veselé piesne roztancovali všetky deti, aj pani učiteľky.

Majster ľudovej umeleckej výroby p. Majan predstavil deťom umelecké remenárstvo. Deti obdivovali kožené opasky, krpce, biče a vyskúšali si aj prácu s kožou.
Žiakov zaujalo aj tkáčske remeslo, na detských krosnách sa pokúsili utkať obrúsky zo zvyškov látok a vlny. Žiaci 2.C vytáčali drobné tanieriky na detskom hrnčiarskom kruhu.
Šikovnosť našich predkov obdivovali deti na výstavke ľudových výrobkov.

Deň ľudových tradícií a remesiel si užili aj tretiaci. Vyskúšali si vyšívanie krížikového stehu na kanavu. Mnohé deti vyšívanie zažili po prvýkrát. Spoznali aj modranskú keramiku a vyzdobili si taniere vlastnými vzormi. Zaujímavé bolo aj tvorenie zo šúpolia, z ktorého si mohli vytvorili svoju záložku. So zatajeným dychom si vypočuli rozprávanie a ukážky p. Laudára, ktorý dokáže z kože vytvoriť hotové zázraky, ako napríklad opasky, kabelky, peňaženky či náramky.

Tretiaci aj štvrtáci si s radosťou zatancovali v telocvični s folklórnym súborom HÁJ pod vedením p. Hásovej. V triedach vytvárali ľudové ornamenty na tanieri a odkrývacou technikou si osvojili čičmiansku výzdobu dreveníc. Zo slaného cesta vytvorili pekné náušnice, medailóny, misky. Všetky zážitkové aktivity žiakov preniesli na chvíľu do minulosti.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí zachovávajú ľudovú kultúru a našli si čas predstaviť ju našim žiakom.

 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. Viac informácií o cookies a ako ich zmazať, nájdete na stránke Bližšie info o cookies.

Súhlasím s používaním cookies na týchto stránkach.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk