PostHeaderIcon Deň čísla pí

There are no translations available.

Deň π – pí sme si 14. marca pripomenuli aj na našej škole.
Grécke písmeno π – pí – patrí medzi najznámejšie. Nazýva sa aj Ludolfovo. Má nekonečné množstvo cifier, ale v bežnej praxi používame hodnotou 3,14.
Táto matematická konštanta zaujala už pred štyrmi tisícročiami starých Babylončanov, ktorí zistili, že obvod kruhu je približne trojnásobkom jeho priemeru. Nad výpočtom si trápil mozgové závity aj slávny Archimedes zo Syrakúz v polovici 3. stor. pred n. l. a mnoho ďalších matematikov.

Koncom 16. stor. nemecko-holandský matematik Ludolph van Ceulen sa dostal k 35 cifrám. Aby sa toto tajomné číslo nazývalo práve po ňom, navrhol viceprezident Londýnskej kráľovskej spoločnosti William Jones v roku 1706. Tým však záujem o π neuhasol a trvá dodnes.
Žiaci ôsmeho ročníka na hodinách matematiky zisťovali závislosť obvodu kruhu od jeho priemeru. Merali rôzne predmety „kruhového“ tvaru a vypočítali približnú hodnotu „pí“. Experimentovaním sa presvedčili, že obvod kruhu je naozaj približne 3-krát väčší ako jeho priemer. Na hodinách slovenského jazyka tvorili básničky, príbehy, komiksy o čísle „π“.

Mladší žiaci sa dozvedeli zaujímavé informácie o tejto záhadnej konštante. Piataci vyrobili si „π“ náramky z farebných korálok. Žiaci 6. a 7. ročníka vytvorili „π“ mesto z farebného papiera a kociek. Žiaci vytvorili na hodine informatiky zaujímavé plagáty. Deviatakom číslo π už bolo známe a na hodinách ho využívali pri riešení úloh.

Žiaci na školskom dvore vytvorili „živú“ špirálu, ktorá znázorňovala číslice konštanty „π“.
Fotografie sú dôkazom, že žiaci našej školy „Pí deň“ oslávili nielen riešením matematických úloh.

 

 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. Viac informácií o cookies a ako ich zmazať, nájdete na stránke Bližšie info o cookies.

Súhlasím s používaním cookies na týchto stránkach.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk