Stavanie mája v našej škole
V jeden z posledných aprílových dní sme si so žiakmi 3. ročníka
pripomenuli krásnu ľudovú tradíciu stavania májov, ktorá je symbolom
prichádzajúcej jari, obnovy života, radosti a lásky. Hoci sa na mnohé ľudové
zvyky v dnešnej uponáhľanej dobe pomaly zabúda, v našej škole sa snažíme tieto
tradície udržiavať živé a odovzdávať ich deťom ako súčasť nášho kultúrneho dedičstva.
V minulosti sa máje stavali ako prejav náklonnosti, priateľstva, lásky, no
zároveň boli aj symbolom spolupatričnosti medzi ľuďmi. Aj my sme si, vďaka
ochote rodičov, ktorí nám zabezpečili mladú brezu pripomenuli, že tradície majú svoje miesto aj
v dnešnom svete a pomáhajú deťom spoznávať svoje korene a nezabúdať na
zvyky našich predkov.
Na poslednej vyučovacej hodine dievčatá farebnými stužkami vyzdobili mladú
briezku a za spevu ľudovej piesne Máj, máj, máj zelený ju chlapci,
tretiaci, odniesli, v doprovode ostatných detí a pani učiteliek, k
školskej bráne. Tam už chlapcom pomohli pani učiteľky vyzdobený máj postaviť. Spoločne
sme tak prežili príjemné chvíle so spevom, ktoré deťom pootvorili dvere
k životu v minulosti.
Veríme, že práve takéto zážitkové učenie vedie žiakov k úcte k ľudovým
zvykom a pomáha zachovávať tradície pre ďalšie generácie.





