PostHeaderIcon Škola v prírode

V termíne od 5. 6. do 10. 6. 2016 žiaci 4. ročníka vymenili klasické  školské lavice za prírodu na rozhraní Štiavnických a Kremnických vrchov, v obci Trnavá Hora, kde leží 1. detská prázdninová republika Tralaland. Práve ten sa stal počas trvania školy v prírode na jeden týždeň naším domovom.

Brána našej školy sa 5. 6., trochu nezvyčajne, otvorila aj v nedeľu popoludní. Okrem 69 štvrtákov a ich rodičov ňou prešli aj dva autobusy, ktoré nás bezpečne dopravili do Tralalandu.

Deti, spolu so svojimi triednymi učiteľkami a jednou pani vychovávateľkou,  boli ubytované v dvoch chatách. Hneď po príchode sa zoznámili so svojimi „guvernérkami“, ktoré nás potom sprevádzali počas celého pobytu. Tie boli našimi sprievodkyňami pri zoznamovaní sa  s areálom zariadenia, čo sme stihli ešte do večere. Po nej sa oficiálne začali naše spoločné programy, pri ktorých sme sa zoznámili aj s ostatnými obyvateľmi Tralalandu,  ktorými sme sa  po obdržaní „občianskych preukazov“, stali aj my.

Ďalšie dni sme si rozdelili do blokov. Dopoludnia sme venovali opakovaniu školského učiva, ktoré prebiehalo zábavnou formou a často sa presúvalo do prírody. Komu by sa nepáčilo hodinu telesnej výchovy stráviť napríklad na trampolíne, či na člne? Alebo hodinu prírodovedy priamo v lese...

Popoludňajší program sa začínal po hodinke oddychu na izbách. Ten už prebiehal pod taktovkou animátorov, ktorí si pre deti vždy prichystali aktivity rozdelené do dvoch blokov, kde deti mohli ukázať svoju vlastnú šikovnosť, ale rozvíjali aj kolektívneho ducha a veľa z nich  bolo zameraných na súťaže skupín, či celých tried.

Najväčším lákadlom boli večerné programy. Okrem vyhodnotenia súťaží sa deti zabavili pri prezentovaní toho, čo si pripravili cez deň, najviac sa asi tešili na každovečerný „tralalandský“ spoločný tanec. Vyvrcholením večerných programov bola diskotéka, alebo premietanie rozprávky.

Osobitnú pochvalu si zaslúžia tety kuchárky, ktoré pripravovali nie len pestré, ale aj veľmi chutné jedlá.

Neobišli nás drobné úrazy, ani bolenie bruška, či zvýšené teploty, ale o tie sa odborne postarali dve tety zdravotníčky, ktoré na každú chorobu vedeli nájsť správny liek.

10. 6. sme sa tak v dobrej nálade mohli vrátiť k rodičom, ktorí nás už na školskom dvore netrpezlivo čakali.

Z tvorby „lienkovcov“

Škola v prírode

je celkom v pohode.

Všetci sa tu bavíme,

čas tu spolu trávime.

Jazero je tu čisté

a nie je vôbec hmlisté.

Trampolína je tu tiež,

tak nedudri ako jež.

Jedlo je tu fajné –mňam!

Rezeň s kašou tiež si dám.

Máme tu aj zvieratká,

sú tu divé prasiatka.

Florbal, basket radi hráme,

do toho všetky sily dáme.