PostHeaderIcon 22. marec - Svetový deň vody

„ Pri pohľade z neba voda nepatrí nikomu. Patrí celej živej prírode. Chrániť vodu, znamená chrániť život.“

22. marca si vodu pripomína celý svet a tak ako každým rokom sme ju neobišli ani my. Pripomenuli sme si ju nielen v modrom oblečení, ale aj rozličnými aktivitami a zábavným dopoludním na I. stupni našej školy.

Prváčikovia sa naučili pieseň O žabke Bupi a zacvičili si v Pirátskej triede. O vode sa dozvedeli zaujímavou prezentáciou Voda je život, doplnené rozprávkou O dažďovom trpaslíkovi a pracovnými listami s vodnou tematikou. Farbili vodu krepovým papierom a chytali „balóny“, ktoré predstavovali dažďové kvapky.

Druháci sa vybrali za pekného počasia na vychádzku do prírody okolo Rimavy. Na asfalt kreslili a písali odkaz pre našu rieku Rimavu. Pozorovaním zistili, že príroda je znečistená a preto hľadali riešenie ako tomuto znečisťovaniu predísť. Rozprávali sa o vode, zasúťažili si vo vodnom kvíze a na záver sa zahrali hru Bublinky.

Žiaci tretích ročníkov sa zúčastnili exkurzie do čističky odpadových vôd v Rimavskej Sobote. Pútavými prezentáciami a pracovnými listami si priblížili dôležitosť vody. Z plastových fliaš vyrábali lupu a bublifuky.

Pre štvrtákov v úvode dňa prednášala o mokradiach a vodnom vtáctve slečna Veronika Rízová zo Štátnej ochrany prírody Cerová vrchovina. Potom si štvrtáci vytvorili projekt z odpadových a prírodných materiálov s názvom Vodopád - More. Prezentáciou o Kačici a Rosničke si z plastelíny vytvorili zvieratká. Pre žiakov I. stupňa si pani učiteľka Ivaničová so svojimi štvrtákmi pripravila 13 stanovíšť so zaujímavými pokusmi, aktivitami a súťažami o vode. Na záver dňa všetci štvrtáci vytvorili na školskom dvore veľkú „živú rybu“.