PostHeaderIcon Medzinárodný deň školských knižníc

Prvý raz ho vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.

Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.

Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, k čítaniu, k poznávaniu nového  a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.

I keď sa na našej škole nenachádza skutočná a funkčná školská knižnica, ktorá by podporovala a umožňovala žiakom rozvíjať skutočné vzdelávanie, i  tento rok boli  pre žiakov 2. stupňa pripravené rôzne aktivity, ktoré ich mali priviesť k uvedomeniu si svojho vzťahu ku knihám a oživiť, resp. prehĺbiť ich vzťah k čítaniu.

Žiaci 5. a 6.ročníka vyrábali záložky, ktoré neodmysliteľne patria ku knihám.  Okrem toho, že záložka čitateľovi označuje miesto, kde s čítaním prestal, má aj svoju estetickú funkciu. Výrobou záložiek  sme sa zapojili do projektu Záložka do knihy, ktorá spája partnerské školy. Kreslo pre hosťa – tak sme  nazvali aktivitu pre žiakov 8.ročníka. Žiaci im najbližšou formou prezentovali svoju obľúbenú, prečítanú knižku. Žiaci 7.ročníka  vpisovali  výroky známych osobností o knihách na lístky a pripevnili ich na STROM POZNANIA. Keďže október je aj mesiacom, kedy si pripomíname 100. výročie od vzniku Česko – Slovenska,  deviataci  pripravili  zaujímavý plagát, ktorým predstavili svojim spolužiakom významné medzníky tohto obdobia.