PostHeaderIcon Deň finančnej gramotnosti

Nie je jednoduché v dobe, keď je v obchodoch všetko na dosah ruky, odolať pokušeniu a nedopriať si možno viac, ako si v skutočnosti môžeme dovoliť. Pre ľudí a zvlášť pre deti, je dôležitá schopnosť, aby dokázali odlišovať svoje túžby od skutočných potrieb a podľa toho aj reagovali.

Úlohou nás, dospelých, je  naučiť deti vážiť si veci okolo nich tak, že im priblížime, ako vyzerá reálne naša práca, za čo dostávame od zamestnávateľa peniaze a koľko taký bežný plat priemerného Slováka predstavuje. Je vhodné deti zapájať do bežných nákupov do domácnosti, aby vnímali, že jedlo, strecha nad hlavou, ani teplo nie sú zadarmo.

Najväčší dosah na finančnú gramotnosť detí majú, hneď po rodičoch, učitelia. Úlohy na finančnú gramotnosť sú pravidelnou súčasťou vyučovania, ale okrem toho je na našej škole v každom školskom roku venovaný jeden tematický deň práve finančnej gramotnosti. Tak tomu bolo aj v tomto školskom roku.

Prváci sa počas tohto dňa venovali rozpočtu domácnosti, rozprávali sa o potrebe sporenia a na túto tému tvorili aj projekt. V treťom ročníku sa učili ako sa vyznať v pokladničných bločkoch, pracovali s maketami platidiel a počítali peniaze, potrebné na vybrané nákupy. V štvrtom ročníku sa pozreli na bankovky podrobnejšie a rozprávali sa o osobnostiach na bankovkách. Rodinnému rozpočtu sa venovali aj prostredníctvom spoločenskej hry. Žiaci zo 4.B sa dokonca vybrali aj na nákup, kde bolo ich úlohou kúpiť si desiatu za 1,50€. To všetko doplnili prezentáciami, alebo videami z internetu.

Slová ako mzda, hrubý a čistý príjem, sporenie, poistenie, dane, odvody, úvery, hypotéka, dlh, úroky, istina, sú pojmy, ktoré sprevádzajú každodenný život človeka celou dospelosťou a je nesmierne dôležité, aby sa s týmito pojmami začali zoznamovať čo najskôr, aby ich dospelosť nezastihla nepripravených.

 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. Viac informácií o cookies a ako ich zmazať, nájdete na stránke Bližšie info o cookies.

Súhlasím s používaním cookies na týchto stránkach.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk