PostHeaderIcon Deň Zeme 2019

Už tradične si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Jeho história siaha do roku 1970, kedy vedci a ekológovia na snímkach Zeme z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Poukázali na zraniteľnosť a krehkosť našej planéty a vtedy prvýkrát vyzvali ku spoločnému, celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.

Aj pedagógovia spolu so žiakmi našej školy sa každoročne pripájame k napĺňaniu celosvetovej výzvy rôznymi tvorivými a environmentálnymi  aktivitami. V tento tematický deň sme sa obliekli do zelených farieb pripomínajúcich zelenú prírodu. Na začiatku dňa sme si vypočuli reláciu v školskom rozhlase venovanú ochrane našej planéty Zem.

Prváci začali deň  prezentáciami a hádankami o Zemi. Vyrobili si odznak ,,Moja Zem“, ktorý si pripli na tričká. Písali priania pre našu Zem a v pracovných listoch si nakreslili ako budú chrániť našu planétu. V triedach triedili rôzne druhy odpadu do zberných nádob. 1.B trieda si vytvorila ,,Môj malý skleník“, kde každý deň budú pozorovať vývin rastlinky až od semienka.

Druháci začali  prezentáciami o vzniku planéty Zem a o jej znečisťovaní. Vypĺňali pracovné listy s environmentálnou tematikou. Vytvorili si pohľadnicu našej Zemi a Moju planétku ako symbol ochrany Kreslili dve podoby  smutnej a veselej Zemi. Vyrobili Eko -domčeky so solárnymi panelmi, čističkou odpadových vôd a nádobami na triedenie odpadu. Na záver sa naučili a zaspievali si pieseň ,,Recyklujeme“.

Tretiaci v triede zhotovili vlastné malé skleníky na žeruchu. Prinesené prírodniny / mach, šišky, skalničky.../  vysadili do okrasných debničiek, ktoré uložili do betónových štvorcov pred budovou našej školy. Žiaci 3.A a 3.C si Deň Zeme pripomenuli návštevou Lesného skanzenu v Tisovci. Okrem náučných tabúľ zameraných na poľovníctvo, lesníctvo, ochranu prírody, poskytlo aj miesto na oddych. Žiaci mali možnosť posedieť si, vyskúšať ,,pocitový chodník“, drevené skladačky, drevenú zvonkohru a hojdačky. Táto návšteva bola podnetným zážitkom pre všetkých.

Štvrtáci si zopakovali svoje vedomosti o našej planéte  v prezentáciách, formou rozhovorov, pracovných listov a hádaniek. Pracovali s náučným textom ,, Veľký lesný koncert“ a tvorili priania pre Zem. Pripravili si putovný plagát ,,Milá naša planéta“. Zástupcovia tried napísali priania našej Zemi, ktoré umiestnili  na dolnú chodbu I. stupňa. Žiaci 4.B triedy vyrobili plagát ,,Naša Zem“ z látok, roliek papiera, vrchnáčikov a iných odpadových materiálov. Na hornej chodbe I. stupňa vytvorili štvrtáci ,,Vodopád“ z rozličných materiálov.

Na záver dňa sme sa rozlúčili s odkazom  Nech je každý deň Dňom Zeme!