PostHeaderIcon Svetový deň vody

Svetový deň vody
„Voda je základom vzniku a rozvoja všetkého súcna, každej jednotlivej veci.
Je tiež prameňom pohybu a života.“ (Táles, starogrécky filozof)

Cieľom Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname 22. marca, je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky jeho sféry. Voda je naozaj základom pre všetko živé na planéte Zem.
Aj naša škola si tento ,,modrý deň“ každoročne pripomína symbolickým modrým oblečením a rôznymi aktivitami počas dňa. Na I. stupni si pani učiteľky pripravili rôzne zaujímavé a netradičné úlohy.

Prváci sa tvorbou čeleniek premenili na vodné víly. Písali do pracovných listov ,,Vodná matematika“, riešili úlohy Rybičkovo na tabuli. Čítali si o vode a zahrali sa hru na Jazero a rybky. Svoju šikovnosť ukázali pri bludiskách a svoje vedomosti si preverili v kvíze o vode. Vypočuli si rozprávku Vodník Čľupko a porozprávali sa ako by pomohli vodníkovi vyčistiť rybník. Na počítači kreslili rybky. Z papiera si vyrobili si jazero s rybkami a akvárium. Na záver si zaspievali pesničky o vode a vytvorili dramatizáciu na pieseň Pláva kačka po jazere.
Druháci si vytvorili čelenky s kvapkou. Prezreli si zaujímavé prezentácie s vodnou tematikou a usilovne plnili úlohy v pracovných listoch. Zapájali do rôznych aktivít a hier. Do ozdobných kvetináčov pred vstupom do školy vysiali trávu. Svojich ježkov budú pravidelne polievať a počkajú kým vyrastú. Vytvorili si akvárium a medúzy.
Tretiaci si prostredníctvom animovaného videa Kolobeh vody a dokumentu Krásy vodného sveta pripomenuli dôležitosť a vzácnosť vody. Po prečítaní rozprávky o vode vytvorili komiks. Úlohy plnili v pracovných listoch a kolobeh vody si zahrali formou dialógov. Na rôznych pokusoch si overili rozpustnosť látok vo vode a pripomenuli si dôležitosť šetrenia s vodou. Z kartónu a zo sklenených pohárov si vyrobili akváriá. Zapájali sa do pokusov ako vyparovanie, fontána, prúd vody, balón a lávová lampa. Vyfarbovali rybičky a vyrobili si Obláčik s kvapkami. Na záver sa naučili pieseň Voda, para, ľad.
Štvrtáci si na úvod formou prezentácii a brainstormingu zopakovali vedomosti o vode. Prezreli si zaujímavé video o čističke odpadových vôd. V pracovných listoch si preverili svoje znalosti a čítali s porozumením o vodných živočíchoch.
4.B trieda si pre žiakov I. stupňa pripravila na školskom dvore 15 stanovíšť. Žiaci s úžasom pozorovali a vyskúšali si zaujímavé pokusy. Súťažili si aj v pohybových aktivitách s vodou. Pri plnení úloh sa veľmi tešili a každá trieda dostala bublifuk.
Deň vody sa nám vydaril a prialo nám aj slniečko. Všetci žiaci si tento deň užili a už teraz sa tešíme na ďalší rok.