PostHeaderIcon Exkurzia do Osvienčimu

Dňa 26. mája. 2022 sa vydali žiaci 9.ročníka našej školy na exkurziu do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim (Aufschwitz) a do tábora Birkenau (Brezinky, Aufschwitz 2). Mali možnosť si pozrieť podmienky, v akých žili a umierali státisíce ľudí.

Prehliadku Osvienčimu sme začali pod známym nápisom „ARBAIT MACHT FREI“ (Práca oslobodzuje) s obráteným B. Sprevádzali nás dvaja sprievodcovia a tlmočila naša pani učiteľka. Ich rozprávanie o živote väzňov v tábore bolo zaujímavé a veľmi emotívne. Zanechalo v nás hlboký dojem. V barakov v Aufschwitze sme videli rôzne autentické fotografie, osobné veci väzňov: kufre, hrebene, kefky, protézy, kopy topánok detí i dospelých, vlasy, ktoré im hneď po príchode ostrihali, aby ich ponížili. Dokonca sme videli aj látku, ktorú utkali z ľudských vlasov. Azda najviac nás dojalo rozprávanie o selekcii väzňov a o vraždení v plynových komorách. V tábore Birkenau, asi 3 km vzdialenom od Osvienčimu, sme videli baraky, v ktorých väzni žili v nedôstojných a ponižujúcich podmienkach. Tento tábor bol dvakrát väčší ako Osvienčim a páchali sa tu na ľuďoch ukrutnosti. Rozloha tohto smutného miesta je neuveriteľných 175 hektárov. Tento tábor sa podarilo Nemcom skoro úplne zničiť predtým, ako boli vytlačení Červenou armádou.

Do tohto tábora prúdili väčšinou ženy a deti, ale „obývali“ ho aj sovietski zajatci a židia rôznych národností. Nachádzali sa tu 2 obrovské plynové komory a krematóriá Sprievodkyňa sa s nami rozlúčila s poďakovaním za návštevu a vyzvala mladých, ktorým patrí budúcnosť, aby nikdy nedopustili takú strašnú hrôzu, ktorá sa odohrala v Osvienčime.

osviencim2022