PostHeaderIcon Filmový kabinet deťom

Dňa 18.10. sa žiaci tretích a štvrtých ročníkov zúčastnili na Filmovom kabinete deťom.

Asociácia slovenských filmových klubov predstavila projekt FILMOVÝ KABINET DEŤOM po prvýkrát v roku 2014 počas Medzinárodného festivalu filmových klubov FEBIOFEST. Mimoriadna návštevnosť a pozitívne ohlasy zo strany detí aj pedagógov boli inšpiráciou na vytvorenie samostatného výchovno-vzdelávacieho projektu. Hlavnou ideou projektu pre prvý stupeň základných škôl bolo zamerať sa na malého diváka a vyjsť v ústrety jeho požiadavkám a vnímaniu.

Naši žiaci dostali hravou formou všetky informácie o plôškovej animácii a o slovenských tvorcoch, ktorí pomocou plôšok tvorili a tvoria animované filmy. Pásmo slovenských animovaných príbehov bolo poskladané z troch blokov, v každom deti uvideli animované príbehy a tiež dokument, ako vznikali.

Okrem zacielenia na plôškovú animáciu lektorky upriamili detskú pozornosť na súrodeneckú alebo kamarátsku dvojicu, ktorej členovia sú navzájom povahovo odlišní. Ukázali  deťom, že priateľstvá a vzťahy môžu fungovať, aj keď sú ich aktéri rozmanití, že rozmanitosť je vo svete bežná a dokonca prináša pozitívne skúsenosti. Z príbehov sa deti naučili, aké dôležité je načúvať tomu druhému, dať si poradiť a spojiť rozdielne názory v prospech dobrodružstva a zábavy. Príbehy boli  plné smiechu, grotesky, nezbedníctva, ale aj ponaučenia.

Priamo v kinosále s lektorkami si na tvorivom workshope zhotovili odznak s ilustráciou animovanej postavičky.