PostHeaderIcon Tematický deň Ľudové remeslá

„ Remeslo má zlaté dno.“
Dňa 25.1. pani učiteľky 1. stupňa našej základnej
školy pripravili a zrealizovali tematický deň
zameraný na ľudové remeslá. V každom ročníku
pripravili pre svojich žiakov zaujímavé prezentácie, filmy
a praktické činnosti, aby im priblížili, aké remeslá ľudia v minulosti používali.

Žiaci v prvých ročníkoch si prezreli výstavku rôznych ľudových
výrobkov s výkladom, ako boli ľudové výrobky vyhotovené. Hádali hádanky o ľudových remeslách, zahrali sa známe ľudové hry. Mali možnosť vyskúšať si tkanie na detských krosnách, techniku pletenia košíka. Zoznámili sa s ľudovými výšivkami, vyfarbili si výšivkovú maľovanku. Naučili sa, čo je modrotlač, vyrobili si z papiera pomocou vosku a modrej farby modrotlačovú sukničku a modrou pastelkou výšivku na modeli chlapčenského kroja. Na záver si zatancovali ľudový tanec na pesničky „Tancuj, tancuj, vykrúcaj“ a „Šijeme vrecia, šijeme.
Žiaci druhých ročníkov si pozreli video o výrobe podkovy a hrnčeka. Pomocou fixiek a farieb vyzdobili papierové taniere. Vypracovali pracovný list s témou remeslá v slovenskom jazyku. Zahrali sa detskú hru na remeselníkov.
Tretiaci si vyskúšali šitie krivou ihlou na plátne s predkresleným ľudovým motívom. Svoju kreativitu ukázali pri výrobe vareškových bábok s využitím kúskov látok, vlny či koženky. Na chvíľu sa z nich stali ľudoví návrhári. Z farebných papierov vytvárali modely ženského a mužského ľudového kroja, ktorý dotvorili využitím farebných stužiek, čipiek a iných drobných ozdôb.
Štvrtáci boli drotármi. Vyrábali výrobky z drôtu. Zhotovili ľudový kroj z papiera – skladačku. Kreslili ľudové ornamenty, modelovali džbány z plastelíny. Krížikovou výšivkou si vyrobili pekné záložky do knihy. Za pomoci internetu si predstavili zvuk a výrobu tradičných hudobných ľudových nástrojov, ako fujara, gajdy, cimbal, ozembuch.
Veríme, že prostredníctvom zážitkového tematického dňa deti nezabudnú na všetko pekné, čo tu zanechali naši predkovia.