PostHeaderIcon Deň finančnej gramotnosti

V mesiaci október si žiaci deviateho ročníka preverili svoje vedomosti z oblasti finančnej gramotnosti počas dňa venovaného danej problematike. Na prvých hodinách si zopakovali základné pojmy finančnej gramotnosti ako rozpočet, výdavky, úvery a následne si svoje vedomosti preskúšali v praxi, v hre Finančná odysea. V nej riešili rôzne životné situácie s financiami i problémy pri ich nedostatku. Na ďalších hodinách sa venovali témam, ktoré si rozpracovali vo vlastných prezentáciách.

Deň finančnej gramotnosti na I.stupni

Aj tento rok sme si vyhradili deň na to, aby sme sa bližšie a podrobnejšie porozprávali o našich eurách. Čo to vlastne finančná gramotnosť je? Je to súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať v rôznych životných situáciách.

Už od prvého ročníka sa s deťmi venujeme rôznym aktivitám, pri ktorých sa deti oboznamujú s eurami a ich hodnotou. Malí prváci si hneď ráno spoločne pozreli rozprávku Macka Uška s názvom POKLADNIČKA. Porozprávali sa o hodnotách človeka a spoločne pracovali s pracovnými listami a maľovankami.
Druháci sa okrem rozhovoru o našich eurách, ktorý dopĺňala prezentácia venovali aj výrobe vlastných pokladničiek či peňaženiek. Počas dňa počítali rôzne euro-pírklady, hľadali ukryté papierové bankovky, skladali euro-puzzle a zahrali sa na obchodníkov či nakupujúcich.
Veľkí tretiaci už čo to o našich eurách vedia. Preto spoločne diskutovali o ich hodnote a potrebe pre človeka. Celá diskusia bola sprevádzaná prezentáciou o vývoji platidiel. Pani učiteľky mali pripravené rôzne pracovné listy, v ktorých žiaci počítali zostatky či nedoplatky v nakreslených pokladničkách. Tretiaci sa počas tohto dňa zahrali aj na detektívov a vyšli do ulíc nášho mesta. Kam sa vybrali? Skúmali ceny potravín v rôznych obchodoch v okolí našej školy. Ceny neskôr porovnávali a vyhodnocovali svoje nákupy.
Najväčší štvrtáci v úvode dňa pozerali video o tom, ako sa razia naše euromince. Spoločne s pani učiteľkami sa o tomto procese porozprávali a zopakovali si základné informácie o minciach a eurobankovkách, ktoré boli sprevádzané prezentáciou s obrázkami. Po pútavom videu nasledovala tvorba vlastných mincí z modelovacej hmoty. Po tejto aktivite žiaci pozorovali ochranné prvky na eurobankovkách a tvorili vlastný hodnotový rebríček, pričom si museli uvedomiť, že za peniaze si všetko nekúpia.  Hra na súd, v ktorej sa žalovala a obhajovala „zlodejka z obchodu“ bola pre žiakov veľmi zaujímavá. Na záver dňa si žiaci hľadali podľa indícií sladký euro-poklad.