PostHeaderIcon Tematický deň - Ľudové zvyky a tradície

Každý človek sa narodil do svojej rodiny,

s ktorou je úzko spojený. Tiež ale patrí do  veľkej skupiny ľudí, ktorých spájajú  podobné zvyklosti, obyčaje,

tradície, a tiež podobné nárečie. Tieto skupiny ľudí žijú v rôznych častiach Slovenska a tvoria kultúrne regióny.

 

Dňa 21.11.2018 sme sa na prvom stupni venovali zvykom, piesňam, tancu, remeslám, krojom, starým predmetom, architektúre a spôsobu stravovania.

Tematický deň sme spoločne začali na dolnej chodbe našej školy ľudovým zvykoslovím „Odobierka nevesty“, ktorú predviedli p. Vaculčiaková, p. Turisová a sl. Lucka Janšová. Prekvapením bol spoločný tanec p. učiteliek oblečených v ľudových krojoch. Po krátkom programe sa žiaci venovali aktivitám vo svojich triedach.

Žiaci sa v prvých ročníkoch oboznámili s ľudovým remeslom hrnčiarstvo. Modelovali džbány a misky z plastelíny. Zdobili papierové taniere ľudovými motívmi. Prostredníctvom maľovaniek  sa zoznámili s ľudovým odevom – krojom. Z prinesených predmetov, ktoré pripomínali život v minulosti si urobili výstavku.

Žiaci v druhých ročníkoch sa prostredníctvom prezentácií zoznámili s tradíciami pôstu v predvianočnom období. Na papierových táckach si vyskúšali ľudové prvky – výšivka.V 2. C triede žiaci tlačili do suda kapustu tak, ako to robievali naši predkovia, prostredníctvom besedy s bývalou p. učiteľkou sa dozvedeli, ako sa žiaci učili pred 30 rokmi. Vyskúšali si písanie kriedou na tabuľky, atramentom a pierkom na papier, gumovanie ceruzky chlebom.

V treťom ročníku žiaci tiež vytvorili výstavku predmetov z minulosti a oboznámili sa s ľudovými zvykmi v našom regióne. V 3.B triede si žiaci vyrobili ľudový ihelníček z orechových škrupín. V 3.C triede sa žiaci oboznámili s ľudovým remeslom košikárstvo. Vyskúšali si pletenie košíkov a srdiečok z pedigu.

Žiaci v štvrtých ročníkoch  vyrobili z papiera a umelých kvetov svadobné party a vyšívali krivou ihlou. Oboznámili sa s remeslom drotárstvo, vyrobili si z drôtu srdiečka a stromčeky.

Všetky ročníky sa naučili ľudovú pieseň nášho regiónu a jednoduché tanečné kroky ľudového tanca prostredníctvom p. Lajgútovej z Relaxu. Pri ukážkach a nácvikoch jej pomáhali deti z detského ľudového súboru „Lieskovček.

Tento deň bol pre mnohých žiakov plný zážitkov, ktoré im otvorili svet do minulosti. Na záver ďakujeme p.Vaculčiakovej, p.Turisovej, s.Janšovej a p.Lajgútovej za skutočný umelecký zážitok.

 
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. Viac informácií o cookies a ako ich zmazať, nájdete na stránke Bližšie info o cookies.

Súhlasím s používaním cookies na týchto stránkach.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk